Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Otomatik Vites Tamiri,Kullanımı(Otomatik Şanzıman)

Otomatik Vites,sadece Otomatik Şanzımanda bulunur.Vites geçişleri Otomatik Şanzımana baglı olarak değişir.Otomatik Vites'in kullanım rahatlığı herkes tarafından bilinmektedir.Yoğun trafikte çok etkili durumdadır.Bilhassa ayaklarınız rahatlığı için...Otomatik Vites'in Kullanımı, Avrupada olduğu kadar artık Türkiyede de yaygınlaşmıştır.Vites değişimlerinde dikkat edilmelidir.Zamanı geldiğinde Otomatik Vites Tamiri ve Bakımı yapılmalıdır.Gerek Şanzıman yağı değişimi gerekse periyodik bakımlarına dikkat etmek gerekir.Bunun için iyi bir Otomatik Şanzıman Servisine gidilmelidir.

Otomatik Vitesli Araçlar Manuel(düz) Viteslere göre daha mı Çok yakıt tüketir?

      Otomatik Vitesli araçlarda gaza basmanın bir şekli vardır.İlk gaza basarken yavaşça basılmaılıdır.Aracın hızlanması durumunda arabanın kendi ağırlığıyla hareket etmesi gerekir.Ani gaza basılması ve luzumsuz basılması yakıt tüketimini oldukça etkiliyecektir.Otomatik Vitesli araçlarda zaten Vites kendi kendine değişeceği için nazikçe devir yükseltilmelidir.Tiptronik(Triptronic) denilen yarı Otomatik Şanzımanlarda,düz Vites konumları(1 2 3 gibi) bu durumda,Otomatik Vitesli aracın,Manuel Vites gibi kullanılması aracın devrini yükselteceği için yakıt tüketimi artıcaktır.

Yarı Otomatik Şanzıman Nedir?Tiptronic(Tiptronik)(Triptronik)

      Yarı Otomatik Şanzıman demek gene Otomatik Şanzıman ama gene debriyajsız.Kısacası Tiptronic Vites türüdür.Bu Vites türünde araç Manuel Vites gibi kullanılabilir.Debriyajsız olarak vitesler değiştirilir.Yani deminde dediğimiz gibi bu tip Triptronik vites türünde,debriyaj bulunmaz.Böyle ismini 3 çeşit yazmamız,söyleniş şekilleri farklı olduğu içindir.Asıl olarak ingilizce bir kelimedir.Asıl yazışı (Tiptronic)dir.Üretici açısından maliyeti Otomatik Şanzımana göre daha düşüktür.Yukarıda söylediğimiz gibi Yarı Otomatik Şanzıman(Tiptronic) Manuel Vites olarak kullanıldığında yakıt tüketimini etkiler.Sadece yokuş gibi alanlarda 1.Vitese takılıp çıkılmalıdr.İnilirkende 2 Vites de inilebilir.

Otomatik Vites Değişimi,Konumları ve Pozisyonları

P : Otomatik Vites aracınız durdurulduğunda P (park) konumuna alınır.Aynı zaman kontak çalıştırırken bu konumda rahatça,frene basmadan rahatlıkla çalıştırabilirsiniz.
R :konumu geri vitestir.Bu pozisyonda vites R konumuna alınır.Araç geri geri yürütülür.
N : konumu Otomatik Vitesin boş durumudur.Manuel Vites araçlarda hareket halinde bu konuma bazı hallerde alınabilir.Ancak Otomatik Vites (şanzıman) araçlarda kesinlikle hareket halinde kullanılmaz.Otomatik Şanzıman arızalanabilir.Ancak araba park halindeyken bu konuma alınabilir.
D : Aracın (İLERİ) konumudur.Arac P konumunda çalıştırıldıktan sonra D konumuna alınır ve gaz verilip gidilir.Otomatik_Vites

Bazı araçlarda Otomatik Vites D konumları farklı olabilir.Tiptronik / Triptronik (triptonic) yarı Otomatik Viteslerde örneğin resimdeki şekilde manuel 1 2 3 konumları yapılmıştır.Bunun üstünde D konumu veya D4 olarak adlandırılmıştır.Dilerseniz manuel vites olarak 1 den başlayıp 3 e kadar elle değiştririp daha sonra D4 konumunda dilediğiniz kadar gidebilirsiniz.Genellikle dik yokuşlarda 1 konumuna alınabilir.
( S veO) BUTONLARI : Speed, Overdirive. Hızlı kullanım veya Spor kullanım. Bu butonlar devredeyken aracın normal vites değiştirme, devir aralığı yükselir. Hızlanma ve akselerasyon artar. Yakıt sarfiyatı maksimuma çıkar.

Garantili Otomatik ŞanzımanAutomatic Transmission PartsAutomatic TransmissionAutomatic Transmission Service  | Şanzıman TamiriOtomatik Şanzıman Nedir?Automatic Transmission Repair
2.el otomatik şanzımanİstanbul otomatik şanzımanotomatik şanzıman servisi Maslakotomatik şanzıman tamiri Maslakotomatik vites |  otomatik şanzıman parçaları Maslak çıkma otomatik şanzıman | Otomatik şanzıman beyni | otomatik şanzıman beyin tamiri maslak | Star otomatik şanzıman servisi İstanbul Maslak | otomatik şanzıman Maslak |

Copyright © 2001-2010 Star Servis Tüm Hakları saklıdır.
0212 286 15 04
Desing by Libra
Son Güncelleme Tarihi : 11-şub-2018 21:42
BİZE ULAŞIN